top of page
  • Writer's picturePerfekt Kerítés

Kerítés építés menete

A legtöbb, kertes házban élő ember életében előbb vagy utóbb eljön a kerítés építésének vagy felújításának a kérdése. Van, aki ezt lelkesen és örömmel fogadja és van, aki nyűgként éli meg.


Egy biztos, mindenki elégedetten szeretne a telekhatárolóra tekinteni a folyamat végén.


A kerítés építés hogyan zajlik?


A kerítés építés folyamata már a nulladik lépésben válaszút elé állít minket, hiszen el kell döntenünk, hogy mi magunk szeretnénk megbirkózni ezzel a feladattal, vagy inkább szakemberre bíznánk a kerítés elkészítését. Mindkét megoldásnak van előnye és hátránya.

Ha mi végezzük el a munkát az talán elsőre úgy tűnik, hogy olcsóbb. Viszont biztosan több ideig tart és menet közben extra költségek merülhetnek fel, mint például egy hiányzó szerszám vagy nem elegendő alapanyag.

Ha egy hozzáértővel működünk együtt, akkor egy magasabb összeggel kell számolnunk, viszont ő rendelkezik a kellő rutinnal és hamarabb kaphatjuk vissza a rendet a kertünkben.



A kerítés építés menete

Kerítés építés lépései


Miután eldöntöttük, hogy ki végzi el a feladat oroszlán részét, vegyük végig a kerítés építés menetét.


Tervezés


Az első és legfontosabb lépés a tervezés, amikor eldöntjük, hogy milyen anyagból, milyen magasságban, milyen stílusban és mennyire átlátható kerítést szeretnénk.


Opcionális: bontás


Felújításkor a régi kerítés elbontásával kell kezdenünk, hiszen helyet kell biztosítanunk az új építményünknek.


Hely kijelölése


Az új kerítés helyének kitűzése fontos, hiszen a későbbiekben vonalvezetőként szolgál majd. Valamint a kerítés hosszának meghatározásakor is segítségünkre van, ezzel elkerülve a túl kevés vagy túl sok alapanyag vásárlását. Már ennél a lépésnél is figyelembe kell venni a helyi szabályozásokat, hogy azoknak megfelelően építsük majd ki a telekhatárolót.


Alap elkészítése


Egy jó alapnak két dologért kell felelnie:

  • stabilitás,

  • válaszfal védelme az időjárástól.

Az alapot általában 50-80 cm mélyen szokták kiásni. Mi a 80 cm-es alapozási mélységet részesítjük előnyben, hiszen hazánkban ez a fagyhatár. Az alap szélességét a zsalukő határozza meg. Például egy 20-25 cm-es zsalukő használatához 30-40 cm széles alap ajánlott.


Tipp: Ne felejtsük el figyelembe venni a meglévő növényeket és a közműveket. Előbbiek esetében érdemes törekedni arra, hogy minél kevésbé legyen szükség az eltávolításra. Utóbbinál pedig nem szerencsés, ha váratlanul belebotlunk vagy rosszabb esetben megsértjük a víz- vagy, gázvezetéket.


Betonozás


Az alap kiöntése betonnal történik, hogy biztosan tartsa a rá épülő kerítést.


Tipp: érdemes 50 cm-ként beton acélt elhelyezni (tüskézni), a még stabilabb eredmény elérésének érdekében.


A kerítés építés menete, betonozás

Falazás


Kerítés típusától függően szükség lehet a zsalukövek elhelyezésére.


Tipp: Érdemes kifeszíteni egy zsinort a zsalukövek mellé, hogy könnyebben meg tudjuk tartani a függőlegest. Figyeljünk rá, hogy a sorok és az oszlopok vasalva és az alapba bekötve legyenek.


Szigetelés


A kerítés szigetelése két módon történhet:

  • az egyik lehetőség, hogy falazás előtt kátrányt sütnek a betonalapra.

  • a másik, hogy XPS zártcellás szigeteléssel borítják a zsalukövezést.


Tipp: Ha motorizálásra lesz szükség, akkor előbbinél még a kátrányozás előtt a zsalukőbe kell építeni a csövezést. Utóbbinál egyszerűbb az eset, hiszen csak a szigetelésből kell kivágni a kábelek helyét.


Hálózás, színezés


A hálózás is a tartóssághoz járul hozzá, a szín kiválasztásánál pedig érdemes arra figyelni, hogy harmóniában legyen a házzal, tetővel és a környezettel.


Fedlapok elhelyezése


Fedlapként választhatunk műkövet, amelyek standard méretűek általában. Ha mégis inkább egyedi méretre lenne szükségünk, akkor gránitból tudunk készíttetni.


Tipp: Érdemes arra figyelni, hogy legyen vizor a fedlapon. Ez egy mélyedés a felület alján, amely arra szolgál, hogy megóvja a leszínezett részt a lefolyó vízcseppektől. Ezzel tartósabb eredményt érhetünk el és vízlefolyások sem fogják csúfítani a lábazatunkat.


Oszlopok, kerítés panelek rögzítése


Ezután a leglátványosabb lépés következik, az oszlopok és a kerítés panelek rögzítése, amelynél tartószerkezettel is számolnunk kell.



A kerítés építés menete, betonozás

Motorizálás


Modern megoldás lehet a nagykapuk motorizálása, így anélkül nyitható és zárható a kertünket körülvevő határoló, hogy ki kellene szállnunk a járművünkből. Ez sokkal kényelmesebbé teheti a mindennapjainkat és az ingatlan értékét is növeli.


Kerítés építés törvényi szabályozása


A kerítés építése nem engedélyköteles, hiszen műszaki építménynek számít. Viszont vonatkoznak rá előírások és szabályozások, amelyeket az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Korm. rendeletben találhatunk meg.


Ebben szerepel az is, hogy a kerítések kialakítását a helyi sajátosságok figyelembevételével a helyi önkormányzat külön szabályozhatja. Ezért fontos, hogy még a tervezés fázisában tájékozódjunk a helyi építésügyi előírásokról, hogy ne érjen minket később meglepetés.


+1 tipp: kerítés építés lejtős terepen


Sok fejtörést okozhat a kerítés építése lejtős terepen, hiszen szükség van a szintkülönbségek kiegyenlítésére. Ez a feladat pedig nem minden esetben egyértelmű, hiszen rendkívül változatosak lehetnek a környezeti körülmények.


Általánosságban elmondható, hogy a kerítéstábla alját érdemes mindig egyenesben tartani. A szintkülönbséget pedig a lábazat magasságának változtatásával tudjuk korrigálni. Statikai szempontból fontos, hogy az oszlopok mindig függőlegesben álljanak, hiszen ennek hiányában olyan terhelést kaphatnak, amely az anyag rongálódásához vezethet.


Összegzés


Mint a fentiekből is látszik, a kerítés építés menete nem gyerekjáték, de nem is lehetetlen. Viszont rengeteg apró részletre kell figyelni, amiket leginkább tapasztalatszerzés útján ismerhetünk meg. Bizonytalanság esetén mindenképpen érdemes szakemberek tanácsát kikérni vagy teljes egészében rájuk bízni a feladatot.


Ha te is így tennél, akkor keress minket nyugodtan! Egy ingyenes konzultáció keretében örömmel segítünk.


Kövess minket a Facebook-oldalunkon is, hogy ne maradj le az újdonságainkról sem!

69 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page